RSS

Tarihçe

Yüzme – Tarihi :

Yüzmenin hikayesi nereden başlıyor olabilir ? İlk kez yüzen insanlar yüzmeyi nasıl öğrenmişti? Yoksa Libya’da M.Ö. 9000 yılına ait resimlerde tasvir edilen insanlar ilk yüzücüler miydi ? Biz Japonya’da 2000 yıl önce yapılan yarışları ya da 1830’da İngiltere’de yapılan ve sadece bir stilde yapılan yarışmaları yüzmenin tarihi olarak görebilir miyiz? Tabii ki göremeyiz . Yüzmenin tarihi kesin değildir; ancak yüzmenin tarihinde rol oynayan büyük olaylar daha da belirgindir. 1844 yılında Londra’da çok büyük bir yüzme yarışı düzenlenmiştir. Ve yarışı Amerika’da bulunan Hindistanlılar hiç zorlanmadan kazanmışlardır. Hindistan yarışçılar Atlantik Okyanusu’nda yapılan yarışta bugünkü serbest stil yüzüşe benzeyen bir stil kullanmışlardır.

Hiç kimse yüzmeyi Hintlilerden öğrenmemiştir ve de o zaman kullanılan serbest stil günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Daha sonra 1875 yılında İngiltere Kanalı’nı ilk kez yüzerek geçen Matthew Webb yeni bir yüzüş stilini ortaya çıkarmıştır: kurbağalama … Aynen bu tarihi olayın yaşandığı zamanlarda bir koç ve yüzücü olan J. Arthur Trudgen sırt üstü yüzmeyi (bu tekniği Güney Amerika’da yaşayan Hindistanlılardan öğrendiği sanılmaktadır.) öğretmeyi başlamıştır ve daha sonra ünü tüm dünyaya yayılmış ve öğrettiği teknik Trudgen tekniği olarak literatüre geçmiştir. Ancak yüzmede daha bir çok yenilik insanları bekliyordu.

20. yüzyıla girerken Avustralya asıllı bir İngiliz olan Fred Cavill tum parçaları bir araya getirmeye başladı. Cavill Güney Denizi kıyılarında öğrendiği yüzme metotlarını trudgen stiline uygulamış ve stili daha da geliştirmiştir. Cavill sırt üstü yüzme teknikleri geliştirmiş ve daha sonra bayrağı oğlu Richard Cavill’e devretmiştir. Yüzmenin olimpiyatlara girişi 1896’da Antik Olimpiyatlar yeniden yapılmaya başlandığında olmuştur. Atina’daki olimpiyatlarda her türlü stile izin verildiği halde genelde Trudgen stili kullanılmıştır.

Organizatörler daha sonra 1900 yılında sırt üstü stili ve daha sonra 1908 yılında ise kurbağalamayı olimpiyatlara eklemişlerdir. Kelebek ise olimpiyatlara en son eklenen yüzme stilidir. Daha sonra 1956’daki Melbourne Olimpiyatları’nda kurbağalama stiline kurallar eklenmiştir. İlk yüzme olimpiyatları şu andakinden daha da ilginç olaylar olmuştur. İlk olimpiyatlarda yüzücüler bir botla okyanusun ortasına bırakılır ve yüzücülerin kıyıya varması beklenirdi. Ancak bu tür yarışmalarda kazanmak değil hayatta kalabilmek önemliydi.

Daha sonraları 1900 ve 1904 yılında su altına dalış şeklinde yarışmalar düzenlenmişti; ancak izleyiciler sporcuların sadece suya girişini ve sudan çıkışını görebiliyordu ve bu da pek eğlenceli olmuyordu . Bu nedenle bu tür yarışmalar bir daha düzenlenmedi. 1912 Olimpiyatları’nda bayanlar dalında da yüzme olimpiyatları düzenlenmeye başlandı. Bu seneki Sydney Olimpiyatları’nda kadınlar ve erkekler altın madalya için kıyasıya yarışacaklar. Bu seneki olimpiyatlarda Amerika ve Avustralya başarı elde etmesi beklenen ülkeler.

Reklamlar
 

8 responses to “Tarihçe

 1. gökçe

  12 Ekim 2006 at 15:48

  çok güzel olmuş

   
  • beyza

   29 Aralık 2009 at 17:01

   bencede çok güzel olmuş ama biraz daha kısa olabilir

    
 2. mertcan

  04 Mart 2007 at 18:33

  bu konu cok önemli

   
 3. gamze

  05 Nisan 2007 at 16:08

  yüzme konusu çok önemli bir konu

  çünkü yüzmeyi bilmek de önemli demi? sizce nasıl
  bir insan yüzmeyi bilmeden denize girerse boğulabilir

   
 4. elif

  17 Nisan 2007 at 17:43

  çok teşekkür ederim yarına ödevim vardı çok yardımcı oldunuz

   
 5. elif

  17 Nisan 2007 at 17:45

  gamze sana katılıyorum

   
 6. dsddsds

  02 Mart 2011 at 12:35

  nerde kulanılıyor bu kurbağalama

   
 7. ece

  15 Mart 2011 at 17:44

  arkadaşlar yüzme çok önemli bi spor .Ben şu an lisanslı yüzücüyüm tekniğim ise kurbağlama ve şu üç gün il genelinde okullar arası olan müsabakaya girdim.toplam sizi gözetleyen 20 hakem var

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: