RSS

Tarihçe

Yelken – Tarihi :

17. yüzyıl civarlarında Hollandalılar Hollanda-Amerika ve Hollanda- Afrika arasında ticaret yapmaktaydılar. Ancak bu sırada korsanlık da bayağı ilerlemişti. Hollandalılar da bu korsanlardan korunmak amacıyla daha gelişmiş yelkenliler geliştirdiler. Daha sonra da yelkenliyle onlar için sadece bir iş değildi , bir zevk haline geldi ve daha sonra da bir spor olarak yerini aldı.

İngiltere kralı Kral Charles I devletin yönetimini kaybettiğinde oğlu Kral Charles II Hollanda’ya sığındı ve orada Jaght adı verilen yelkenlilerin geliştirilmiş olduğunu gördü. Monarşi İngiltere’ye tekrar geldiğinde Charles II de bu yelkenlilerden birini alarak ülkesine geri döndü. Jaght adı daha sonra yacht adıyla değiştirildi ve yelkenli macerası yeni bir mecraya taşınmış oldu. İlk uluslararası yelken yarışı 1851 yılında “Isle of Wight” bölgesi çevresindeki 60 millik bir alanda yapıldı. Amerika buraya “America” adında bir yelkenli gönderdi ve burada sadece zaferi eve götürmekle kalmadı ayrıca yarışmayı da eve götürdü.

Yarışma Amerika’da “Amerika Kupası” adını aldı ve 132 yılı boyunca bu şekilde devam etti. Bu sırada olimpiyatlarda yelken yarışları dikkati üzerine çekmeye devam ediyordu. Yelkenli yarışları 1896’da Atina’daki olimpiyatlarda hava muhalefeti nedeniyle yapılamamıştı. Bu nedenle yarışlarının olimpiyatlara girişi 1900 yılına kadar gerçekleşmedi. Ancak ilk zamanki yarışlar da tam olarak istenildiği gibi yapılamıyordu.

Şimdilerde ise artık olaylar eskiye göre değişik . Modern olimpiyatlarda önemli olan botun özellikleri değil sporcunun özellikleri. Eskiden tüm botlar tek bir stilde yapılırdı ; ancak Sydney 2000’de dokuz farklı çeşit bot türü yarışacak. Yelkenli tarihindeki tanınan isimlerden biri Danimarka’dan Paul Elvstrom . Paul 1948 – 1960 arası yapılan olimpiyatlarda Finn dalında dört kere zafere ulaşmış. Paul 1984’teki olimpiyatlarda Tornado dalında dördüncü olmuş ve bundan sonra da bir daha olimpiyatlarda katılmamıştır.

Kanadalı Lawrence Lemieux da önemli isimlerdendir. Lawrence Seul Olimpiyatları’nda suda boğulan birini kurtarmak için yarışı bırakmıştır ve özel ödüle layık görülmüştür. Sydney 2000’de alışıldığı üzere büyük ve pahalı yelkenliler göreceğiz. Bu biraz da bizim göz zevkimize hitap edecek gibi görünüyor.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: