RSS

Tarihçe

Teakwondo – Tarihi :

İlginç bir rastlantı olarak teakwondo hem 42, hem de 2000 yaşındadır. Bu olaya hangi açıdan baktığınıza bağlıdır. Gerçekte teakwondo ismi 1957 yılında doğmuştur ve kurallar da aynı yılda gelmiştir. Ancak tarihi açıdan bakarsanız teakwondonun gerilere ta antik zamanlara kadar uzandığını görürsünüz. Dövüş sanatları yüzyıllardır Kore kültürünün bir parçası olarak kalmıştır. 800 yıl önce bulunan bir dövüş sanatı olan su-bak Korelileri derinden etkileyen sporlardan biridir. Su-bak Korelilerce bir dövüş sanatından çok bir eğlence aracı olarak görülmüştür. Su-bak daha sonra bu önemini yitirmiştir .

Daha sonra II.Dünya Savaşı sırasında Korelilerin kültürlerini yok etmeye çalışmıştır ; ancak savaşın bitmesiyle birlikte Kore’de dövüş sanatlarına olan ilgi tekrar uyanmıştır. 1950’lerde Kore’nin ileri gelen dövüş sanatı ustaları Kore dövüş sanatlarını tek bir spor içinde birleştirmeyi denemişlerdir.

1957 yılında başarıya ulaşmışlar ve teakwondoyu bulmuşlardır : teakwondo = “el ve ayak yöntemi”. 1960’larda Koreli polisler ve askerler bu sporu öğrenmeye başlamışlar ve daha sonra ilgi büyümüş ve sporun ünü denizleri aşmıştır. Teakwondonun sırrı büyük bir zorlukla yapılan vuruşlarındadır. Teakwondonun temeli keskin ,sert hareketler ve korunma stratejisidir.

Teakwondo rakip karşısında düşünsel açıdan da bir zafer elde etmeyi sağlar. 1973’te ilk Teakwondo Şampiyonası düzenlenmiştir. Teakwondo daha sonra 1988 yılında Seul’de olimpiyatlara girmiştir. Ancak 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda teakwondoya yer verilmemiştir. Şimdi de Sydney 2000’de de teakwondo 2000. yaşını kutlayacak.

Şu anda tüm dünyada 160 ülkede 50 milyondan fazla kişi teakwondo biliyor. Diğer ülkeler de öğrenme yolunda ilerlemekte. Yine de teakwondoda Kore’nin üstünlüğü tartışılmaz bir durumda.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: