RSS

Tarihçe

Okçuluk – Tarihi :

Ateş , konuşma ve okçuluk…Bunlar insanoğlunun yaşamını değiştiren üç şeydir ve insanoğlunun gelişmesinde büyük roller oynamışlardır. Okçulukla ilgili ilk resim tasvirlerine 5000 yıllık Mısır hiyerogliflerinde rastlanır ; ancak tarihçiler okçuluğun tarihinin daha eskilere 25.000 yıl öncesine kadar uzandığını iddia etmektedirler.

Mısırlılar oku hem avlanırken hem de savaşırken kullanmışlardır. Daha sonraki yıllarda okçuluk Akdeniz’den Uzak Doğu , Afrika ve Amerika’ya geçmiştir. M.Ö 1500 yılları civarında Asya’da yaşayan insanlar yayı bükmeyi düşünmüşlerdir . Böylece ok daha kolay kullanılabilecek hale gelmiştir. Günümüzde modern teknolojiyle birlikte yaya alüminyum , grafit karbon ve fiberglas gibi eklemeler de yapılmıştır . Fakat yine de genelde olimpiyatlarda basit ok yayları seçilmektedir. Ortaçağ döneminde İngiltere okçuluğa daha fazla bir ilgi duymaya başlamışlardır. William döneminde ok savaşta temel silah haline gelmiş ve ok sayesinde birçok savaşta zafer kazanılmıştır.

Robin Hood efsanesiyle birlikte ok sadece savaşta değil ayrıca yarışmalarda da kullanılmaya başlanıştır. Savaşlarda okun yerini barutlu silahların almasıyla birlikte okçuluk artık sadece sportif bir faaliyet olarak görülmeye başlanmıştır. Olimpiyatlara ilk girişi 1900 yılındaki Paris Olimpiyatları’nda olmuştur. Ve kendini 1904 , 1908 ve 1920 Olimpiyatları’nda tekrar göstermiştir. 1920’deki okçuluk müsabakalarına değişik oyunlarda yerleştirilmiştir. Okçuluk daha sonra 1972 Münih Olimpiyatları’na kadar ortaya çıkmamıştır.

Okçuluk denildiği zaman iki ülke göze çarpar : Amerika ve Güney Kore. Amerika olası on madalyadan altısını ele geçirmiştir. Güney Kore ise 1972’de bir tane olmak üzere , son üç yılda bireysel ve takım dallarının ikisinden de ikişer altın madalya alarak toplam yedi altın madalyayı eve götürmeyi başarmıştır.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: