RSS

Kurallar

Judo – Kurallar :

   Oyun :
Sydney 2000’de Judo dalında 14 kategori olacak ( 7 erkekler için , 7 de bayanlar için ) . Ağrırlık dalındaki kategoriler ve maksimum ağırlıklar şöyle :

Kategori Maksimum Ağırlık

   Dövüş :
Bir judo dövüşü iki judoka arasında geçen maçtır. Rakipler birbirlerine vurarak ya da rakibi belli bir süre hareketsiz hale getirerek puan almaya çalışırlar. İlk bir puanı alan judoka maçı kazanır. Bir judo dövüşü erkekler için beş dakika , bayanlar için ise dört dakika sürer. Eğer dövüş biter ve bir sporcu yalnızca yarım puan almışsa dövüşü o kazanır . Ancak iki sporcuda dövüş bitiminde yarım puanda ise “koka” ve “yuko” adı verilen diğer kriterler göz önünde bulundurularak karar verilir.

   Puanlama :
Bir judoka rakibi fırlatır ya da rakibi en az 25 saniye için hareketsiz halde tutabilirse bir puan alır ve dövüşü kazanır. Bir puan kaydederek kazanılan judo maçlarına “ippon” adı verilir. Bir fırlatışın puan alabilmesi için dört kritere sahip olması gerekir : rakip sırt üstü yere düşmeli ve fırlatış kontrol , güç ve hızla yapılmalıdır. Eğer bir sporcu iki kere yarım puan kaydederse de maçı kazanmış sayılır ( waza- ari ) . Mesela bir fırlatış dört kriterden üçüne sahipse ya da rakip 25 saniye değil de 20 saniye hareketsiz bırakılırsa sporcu yarım puan elde eder. Yuko ve koka da diğer iki puanlama şeklidir. Eğer bir fırlatmada iki kriter eksikse ya da sporcu rakibini 15-19 saniye arası hareketsiz tutabilmişse bu bir yuko kazandırır. Eğer bir fırlatmada üç kriter eksik ya da rakip 10-14 saniye arası hareketsiz kalmışsa bu bir koka kazandırır. Yuko ve koka doğrudan puan kazandırmaz ; ancak eşitlik durumlarında kullanılır. Eşitlik durumunda önce yuko sayılır , eşitlik bozulmazsa ise koka da sayılır. Eğer hala eşitlik bozulmamışsa hakemler sporculardan daha etkili dövüşenini galip ilan eder.

   Cezalar :
Judoda dört tür ceza vardır. Küçük cezalar karşı tarafa koka daha büyükleri yuko kazandırır ve bu böyle artarak devam eder. Cezalardan en tehlikelisi “hansuku-make” penaltısıdır. Bu cezayı yapan judoka hükmen yenik sayılır. Bir sporcu rakibini judo alanının dışına atarsa bu da bir ceza sayılır ; ancak kendisi de rakiple dışarı çıkarsa bu ceza sayılmaz.

   Diğer Kurallar :
Her maçtan önce judokalar birbirini selamlar. – Judokaların vücudu temiz ve tırnakları kısa olmalıdır. – Judokaların birbirinin yüzüne elle , ayakla vurması yasaktır. – Judokaların herhangi birinin yaralanması nedeniyle maç durmuşsa ve karşı taraf bariz suçluysa penaltıyı yapan taraf maçı kaybeder.

   Dövüş Alanı :
Dövüş alanı 14m2 alan kaplar . Dövüş alanında üç önemli alan vardır. Dövüşün yapıldığı iç bölge , tehlike alanı olan kırmızı bölge ve de yarış dışı alan olan bölge. Dövüş alanı 6m2’dir. Tehlike alanı bir metre genişliğindedir ve judokaların dövüş alanından çıkmak üzere olduğunu belirtir. Dış alan ise güvenlik alnı olarak da adlandırılır ve 3 metre genişliğindedir.

   Üniformalar :
Judokalar judogi adı verilen bol giysileri giyerler. Giysilerin belinde bir kuşak vardır. Her maçta bir judoka mavi giyerken diğeri beyaz giyer ve her judoka kendine has renkte olan kuşağını takar.

   Sydney 2000 :
Sydney 2000’de 400 judoka ( yaklaşık 228 erkek , 157 erkek ) kendi ülkelerini temsilen yarışacak. 99 Dünya Şampiyonası’nın ilk yedi ülkesi otomatikman giriş elde ede

Reklamlar
 

8 responses to “Kurallar

 1. Çiğdem

  19 Ekim 2006 at 05:45

  judonun bazı kuralları yanlış anlatılmış.. mesela en yakın öğrnek olarak bayan larda ve erkek lerde de maç süreleri eşittir. ancak minik yıldız ümit genç ve büyükler kategorilerinde maç süreleri farklıdır..

   
 2. kardelen

  23 Mart 2011 at 11:29

  fazla iyi değil ama bbeni idare eder.. bence yanlış gibi ………..

   
 3. burak

  27 Mayıs 2011 at 13:18

  ben buradan ödev yazdım

   
 4. gökhan

  27 Mayıs 2011 at 21:32

  arkadaşlar ben güreşçiyim milli takım kamplarınada gittim 20 yaşındayım yigenim judo yapıyo hoşuma gidiyo güreşe yakın oldugu için antremanlara başlıyacam yalnız 2011 de yeni kurallar gelmiş heralde rakibini güreşteki gibi dalma ayaktan yapılan oyunlar yasaklanmış diye duydum dogrumu baglamalardada degişiklik varmış güreşteki gibi rakibimin sırt bölgesinden ellerimi baglayarak sublex veya salto atabiliyomuyuz yardım ederseniz sevinirim

   
 5. mami

  11 Ekim 2011 at 16:38

  bende judo gitcem dünya şampiyonu olcam….görürsün muhammed ali

   
  • muhammed ali akkaya

   17 Aralık 2012 at 18:27

   olursun olursun

    
 6. muhammed ali akkaya

  17 Aralık 2012 at 18:26

  çok işime yaradı yaa

   
 7. MAHMUT

  05 Ocak 2013 at 18:19

  BU PERFORMANSIMIZA YARADI

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: