RSS

Tarihçe

Güreş Tarihi :

Güreşin tarihi neredeyse insanoğlu kadar eskiye uzanır. Antik olimpiyatlar yapılmaya başlanmadan daha çok önceleri güreş bir spor olarak yapılmaktaydı. Güreşin tarih sahnesine ilk çıkışı ilk olarak büyük olasılıkla Mısırlılar zamanında olmuştur ; çünkü M.Ö 5000 yılında yapılmış olan bazı hiyerogliflerde güreş yapan insanlar tasvir edilmiştir. M.Ö 776 yılında antik olimpiyatlar yapılmaya başlandığında güreşte sporlar arasında yapılmış hatta olimpiyatların ana sporu olarak görülmüştür. Olimpiyatlar 1896 yılında tekrar yapılmaya başlandığında güreş hala eski ününü korumaktaydı. Organizatörler tüm dünyayı etkisi altına alabilecek , doğal , antik bir spor ortaya çıkarmak istiyorlardı ve onlar da Greko-Romen güreşi tekrar ortaya çıkardılar.

Greko-Romen güreşte sporcular sadece ellerini ve vücutlarının üst taraflarını kullanırlar. Ayrıca rakibi de sadece bu bölgelerden tutabilirler. Greko-romen tarihi olması açısından önem taşımaktaydı ; ancak İngiltere ve Amerika’da başka bir stil daha popülerdi : serbest stil güreş. 1904 yılında serbest stil güreş olimpiyat oyunlarının içine katıldı. Serbest stil güreşte oyuncular rakiplerini ayaklarından tutabiliyor ve bel altı ya da bel üstü her yerden rakibi kavrayabiliyorlardı. Ancak sadece 1912 yılındaki olimpiyatlarda serbest stil güreşe izin verilmemiştir. 1912 yılı sadece bu kısıtlamayla değil ayrıca tarihin en uzun güreş karşılaşmasıyla da hatırlanmaktadır. Estonyalı Martin Klein ve Finlandiyalı Alfred Asikainen ( Alpo ) 11 saat 40 dakika boyunca güreştiler ve Klein zafere ulaştı ; ancak altın madalyayı İsviçreli Claes Johanson Johanson aldı. Çünkü Klein finale çıkamayacak kadar yorgundu.

İzleyen yıllarda Avrupa güreşi daha çok benimsemeye başladı. Ve Rusya güreşte bir şampiyon çıkardı : Alexander Karelin . Karelin güreşte birçok başarılar kazandı ve Sydney 2000’de dört altın madalya birden alması muhtemel adaylar arasında görülüyor. Karelin ağır sıklet bir sporcu ve en önemli özelliği de rakiplerini baş aşağı tutup etkisiz hale getirmesi. Güreşin olimpiyatlara girmesinden 2780 sene geçmesine rağmen bayanların yarışacağı bir güreş karşılaşması henüz düşünülmüyor.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: