RSS

Tarihçe

Boks Tarihçe :

   Muhammet Ali ve tarih öncesi olimpiyatların gözdesi olan Melagomas Olimpiyat tarihinin dikkati çeken en önemli kişilikleridir. Antik olimpiyatlar sırasında Melagomas Muhammet Ali’nin teoride yapmaya çalıştığını başarmıştır : Zaferi durmayan yumruklarla elde etmek . Rakiplerine “Vurmak , yaralamak ve yaralanmak cesaret değildir” demiştir Melagomas. Sadece Ali değil diğer boksörler için de strateji aynen Melagomas’ın uyguladığı gibidir. Boks benzeri ilk dövüşlerin tarihi 5000 yıl öncesine Sümerlere kadar gider. Boks’un antik olimpiyatlarla tanışması ise M.Ö 688 yılında olmuştur.

    İlk olimpiyatlarda boksörler ellerini deri parçalarıyla sarmışlardır , böylece yaralanma olasılığını da düşürmüşlerdir. Daha sonraki yıllarda daha sert deri eldivenler kullanılmaya başlanmıştır. Ancak Romalılar bunu da yeterli bulmamışlardır . Romalılar dövüşü biraz daha kanlı hale gelmesini sağlamak için eldivenlere metal eklemeler yapmışlardır. Sonuçta Roma’daki dövüşler diğer birçok olayda olduğu gibi ölümle sonuçlanmaya başlamıştır. Boks tarihinde Melagomas’tan başka Theagenes ve Cleitomachus gibi isimler de vardır. Theagenes Antik olimpiyatlarda üst üste dört kere ( 75 , 76 , 77 ve 78. olimpiyatlar ) alarak adını tarihe yazdırmıştır.

    Cleitomachus da M.Ö 216 yılındaki olimpiyatlarda başarı gösteren ünlü bir boksördür. Boksun bilinen antik tarihi Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla sona ermiştir. Boksun yazılı tarihe geri dönüşü 17. yüzyılda İngiltere’de insanların para için sokak dövüşleri yapmasıyla olmuştur. Bu dövüşlerin tanınan adamı ise James Figg’tir. Figg vuruşları ve dövüş stili ile boksun ilgi çeken yüzlerinden biridir. Boksa 1800’lerin ortalarında yeni kurallar getirilmiştir. Yeni gelen kurallarla savunmasız kalan tarafa vurmak yasaklanmış , boks sırasında eldiven kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

    Ancak tüm kurallara rağmen boks hala tehlikeli bir spor olarak görülmektedir. Her şeye rağmen boks da kendi şampiyonlarını yaratmıştır : Muhammet Ali Clay , Joe Frazier , George Foreman , Lennox Lewis , Jeff Fenech , Sugar Ray Leonard , Evander Holyfield ve bu işten para kazanamayan ama altın madalya sahibi olan Kübalı Teofilo Stevenson.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: