RSS

Tarihçe

Koşu Kategorisi’nin Tarihi :

İlk dönemlerde sadece Coroebus vardı. Coroebus antik Yunan’da ünlü bir koşucuydu. M.Ö 776 yılında yapılan 193 metrelik yarışta zaferi elde etmişti ve o 2772 yıl sonra Jesse Owens ve Carl Lewis gibi isimler için bir efsaneydi. Koşu, genellikle Olimpia’da yapılan olimpiyatlara alınmıyordu. Yapılan koşularda da koşucular askeri zırh giyer ve stadyumu baştan başa iki kez dolaşırlardı ve bu sırada ellerinde bir de kalkan tutarlardı. Koşucular genellikle üzerinde çukurlar bulunan toprak zeminlerde koşu yaparlardı. Tüm bunlar M.S 394 yılında atletizmin olimpiyatlardan çıkmasıyla sona erdi. Atletizm daha sonra 12. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktı ama gerçek ününe ancak 19. yüzyılda kavuştu.

1834’te İngiltere’de atletizm yarışmalarına katılmak için yeni kurallar getirildi : Bir mili beş dakikada koşabilmek gibi.1864 yılında ilk kez Oxford ve Cambridge üniversiteleri ilk koşu yarışmasını beraber düzenlemişlerdir. Bundan tam yedi yıl sonra ilk atletizm kulübü Suffolk’ta kurulmuştur. İlk koşu kategorileri bir İngiliz tarafından belirlenmiştir. Belirlenen kategoriler 100 m , 400 m, 800 m, 1500 m koşu ve 110 metre engellidir. Daha sonra ise maraton, olimpiyatlara girmiştir.

Efsaneye göre Pheidippides adlı bir Yunanlı asker Maraton adlı bir savaşta elde edilen zaferi duyurabilmek için 40 km koşmuş ve koşarken bir yandan da zafer haberini etrafa dağıtmıştır. Ne var ki asker bu tempoya dayanamamış ve yorgunluktan ölmüştür. Modern olimpiyatlarda ise bu mesafeye bir mil daha eklenmiştir. Peki bu bir mil nereden gelmiştir? : 1908 Londra Olimpiyatları’ndan… 1908 Olimpiyatları Windstor Castle adı verilen stadyumda yapılıyordu ve izleyiciler arasında Kraliçe Alexandra da vardı. Kazanan sporcu kraliçeye teşekkür etmek için bir mil daha koşmak zorunda kaldı ve maraton 26 mil ( 42.195km ) haline geldi.

1928 yılında koşuya bayanlar kategorisi de eklendi; ancak organizatörlerin itirazı üzerine kaldırıldı. Bayanların olimpiyatlarda yarışma hakkı elde etmesi 32 yıl sürdü. Bu dönemde Jesse Owens sahneye çıktı. Owens toplam dört madalya kazandı : 100 m , 200 m , uzun atlama ve 1936’da Adolf Hitler’in koyduğu özel altın madalya. Başka bir sporcu daha 48 yıl sonra aynı başarıya imza atarak atletizmde dört altın madalya aldı : Carl Lewis.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: