RSS

Kurallar

Koşu Kategorisi’nin Kuralları :

   Koşu :
Olimpiyatlarda erkekler 100 m , 200 m , 400 m , 800 m, 1500 m, 5000 m , 10.000 m normal ; 110 m , 400 m ve 3000 m engelli ; 4×100 m ve 4×400 m karışık dallarında yarışacaklar. Bayanlar 3000 m engelli dalında yarışmayacaklar ve 110 m yerine 100 m engellide yarışacaklar.

   Rountlar ve Eşleştirmeler :
Koşu kategorisinde 2 , 3 veya dört bölüm vardır. Her bölümdeki en başarılı ilk iki sporcu ( genellikle üçüncüyü de alarak ) bir üst tura çıkar. Gruplar arasındaki eşleştirmelerde çaprazlama yöntemi kullanılır : örneğin 1. grubun 1.si ile 2. grubun 3.sü eşleştirilir. Genellikle aynı ülkeden olanlar eşleştirilmez.

   Kulvarlar :
110 m engelli ve 4×100 m karışıkta sporcular kendi kulvarları içinde kalmak zorundadır. 800 m ve 4×400 m karışıkta sporcular kendi kulvarlarında başlarlar ; ancak daha sonra geçiş çizgisini geçtikten sonra kulvarlarını değiştirebilirler.

   Başlangıç :
Yarışlar başlangıç atışının yapılmasıyla başlar. Bu sırada herkes kendi kulvarında yer almalıdır. Hakem starttan önce sporcuları hazırlanmaları için uyarır ve daha sonra havaya ateş ederek yarışı başlatır. Eğer bir sporcu atıştan önce start alırsa yarış bir daha başlar. Aynı sporcu bu yanlışı tekrar ederse diskalifiye olur. Yalnız heptathlon ve pentathlon kategorilerinde ise üç yanlış starttan sonra bir sporcu diskalifiye edilir.

   Kazanma :
Finiş çizgisini ilk geçen atlet yarışı kazanmış sayılır. İki sporcu yarışı aynı anda bitirirse sonucu photo-finish belirler . Eğer bu sonuç vermezse sporcular tekrar yarıştırılır. Fakat bu mümkün değilse altın madalyayı paylaşırlar.

   Bayrak yarışları :
Bayrak yarışlarında sporcular ellerindeki batonu 20 metrelik alan içinde takım arkadaşlarına vermek zorundadır. Eğer bu sırada sporcu kulvarından çıkarsa tüm takım diskalifiye olabilir. Eğer sporcu koşu sırasında batonu düşürürse sadece o batonu yerden alabilir. Sporcu batonu almak için kulvarından çıkabilir ; ancak bu sırada diğer atletlerin koşusunu engellememelidir.

   Rüzgar Faktörü :
Eğer bir koşu sırasında rüzgar 2 m/sn ( 7.2 km/sa ) den fazla hızda eserse kırılan rekorlar resmiyet kazanamaz.

   Yarış :
Kulvarlara 1’den 8’e kadar numaralar verilir. Her bir kulvar 1.22 – 1.25 metre genişliğindedir.

   Yol Kategorisi :
Sydney’de yol kategorisinde sadece bir değişiklik planlanıyor. 20 km ve 50 km yürüyüş de bayanlar dalına eklendi. Yardım alma : Sporcular yarış sırasında yardım alabilir ya da ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak bu sırada çok sıkı kurallara uymak zorundadır. Yol boyunca 5 kilometrede bir ihtiyaç ve yardım merkezleri bulunur. Sporcular buradan geçerken çok kolay bir şekilde su alabilirler. Ayrıca sporcular istedikleri yere kendi su şişelerini koyabilirler.

   Yürüyüş Kuralları :
Yürüyüş kategorisinde iki sıkı kural vardır : Birincisi atletin en az bir ayağı yarış boyunca yerle temas halinde olmalıdır. Ayak yere değdiği zaman bacak dizlerden bükük olmamalıdır. Yürüyüş sırasında dokuz hakem bu kuralların çiğnenip çiğnenmediğini inceler. Bu sırada elektronik aletler kullanılmaz ; çünkü hatalar çıplak gözle fark edilmelidir.Eğer hakemlerden biri bir sporcuyu hata yapacakken görürse onu işaretlerle uyarır. Eğer sporcu üç hakemden uyarı alırsa diskalifiye olur.

   Diğer Kurallar :
-Eğer bir atlet diğer bir atleti itip kakarsa ya da rahatsız ederse hakem tarafından   diskalifiye edilir.
– Yarışı bırakan bir atlet , bir daha yarışa alınmayabilir.
– 5000 metre yarışları hariç diğer yarışlarda sporcu yarış boyunca dışardan yardım   alamaz veya ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Reklamlar
 

8 responses to “Kurallar

 1. ahmet

  31 Aralık 2010 at 18:54

  koşu kuralları nelerdir

   
 2. sedat

  07 Ocak 2011 at 09:05

  saolun

   
 3. beyza

  13 Aralık 2011 at 19:46

  çok saolun bu site çok işime yaradı her konuda var ve çok düzenli yapılmış .EMEĞİ GEÇEN HERKESE TŞKÜLRLERR … ellerine sağlık 😉

   
 4. halime

  29 Aralık 2011 at 19:16

  çok sağolun

   
 5. elanur saçli

  02 Ocak 2012 at 14:03

  cok iyi ama yaszıları biraz az teşekkür ederim 🙂

   
 6. bilemem

  03 Nisan 2012 at 14:59

  benim pek işime yaramadı hangi el ile alıp,hangi elle vereceğimizi anlatan kuralları yazmamışsınız gerçi hiç bir kaynak yazmamış ama nesse

   
 7. asdfasfa

  15 Ekim 2012 at 18:29

  cok güzel

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: