RSS

Kurallar

Yarışma :

Puanlama :
Decathlon dalında yarışan sporcular her bölümdeki performanslarına göre puan alırlar. En son bölümde en fazla puanı alan kazanır. Bu güçlü bir finişin önemini ortaya koyan temel etken. Atletizmde karmaşık puanlama teknikleri kullanılmakta : Dünya rekorlarıyla karşılaştırma yapılmakta ve sporculara ona göre puan verilmektedir. Örnek olarak 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Amerikalı sporcu Dan O’Brien 100 metre koşudaki 10.57 saniyelik performansı için 959 puan , uzun atlamadaki 7.99 metre için 1058 puan , gülle atmada da 815 puan almıştır. Toplam 8817 puan almıştır ki 1992 Dünya Rekoru 8891 puandı. Bayanlar için de farklı bir puan tablosu oluşturulmuştur. Amerikalı Joyner – Kersee 1988 Olimpiyatları’nda kaydettiği 7291 puanla hala Dünya Rekoru’nu elinde tutmaktadır.

Olaylar :
Koşu dalında ( 1500 m ve 800 m hariç ) kendi performanslarıyla orantılı olarak gerekli yerlere koyulurlar. 1500 metre ve 800 metrede ise yerleşmeler erkelerde dokuz , bayanlarda ise altı bölümün geçilmesiyle belirlenir. Meydan kategorisinde ise sporcular yarış kategorilerindeki performanslarına göre ayrı iki bölümden birine yerleştirilir.

Kurallar :
Decathlon ve heptathlon için geçerli olan kurallar diğer kategoriler için geçerli olanlarla küçük farklar dışında aynıdır. Bireysel dalda yarışan atletler iki kere , decathlon ve pentathlon dalında yarışan atletler ise üç kere yanlış start alırlarsa diskalifiye olurlar. Maksimum rüzgar hızı 4 m/sn olursa ( eskiden 2 m/sn idi ) kırılan rekorlar resmiyet kazanamaz.

Sydney 2000 :
Sydney 2000’e katılacak olan sporcular Uluslararası Amatör Atletler Federasyonu tarafından belirlenen kurallara uymalıdır. Olimpiyatlara katılacak sporcular en geç olimpiyatlar başlamadan on gün önce baş vurmalıdır.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: