RSS

Karma Tarihçesi :

Jim Thorpe 1912’de çok zorlu olimpiyatları başarıyla bitirdiğinde Kral Gustav V , ona bir mesaj vermek için bekliyordu : “Evlat ser, dünyadaki en büyük sporcusun.” Jim, decathlon dalında 700 puan alarak birinci olmuş ve de pentathlon dalındaki beş kategoriden , dördünü başarıyla bitirmiştir. Ve söylenen söz bugün de değişmemiştir : Decathlonu başarıyla bitiren sporcu dünyanın en iyi sporcusudur. Yıllar boyunca antik olimpiyatlarda decathlonun öncüsü olan pentathlon uygulanmıştır. Bunun yanında disk atma ,cirit atma , koşu , uzun atlama ve güreş pentathlonun beş dalını oluşturmaktaydı. Pentathlon da o zamanlar ( bugün decathlonda olduğu gibi ) en iyi atleti belirlemek için yapılırdı.

Pentathlonun oyunlara girişi M.Ö 708 yılında antik olimpiyatlarda gerçekleşmiştir. Bu sporun oyunlara girmesinin temel nedeni de Spartalıların diğer aktiviteleri cesur bir sporcu için çok basit bulmalarıydı. Pentathlon savaşçı sporcular için uygulanmış ve bir eleme niteliğine bürünmüştür. En uzağa zıplayanlar , cirit atma bölümüne geçerdi. Buradan seçilen dört kişi sprint koşu kategorisine geçerdi. Buradaki ilk üç disk atma bölümüne geçmeye hak kazanırdı. Daha sonra kalan iki finalist güreşte zafer için savaşırlardı.

Decathlon, pentathlona göre çok daha zordur. İlk dokuz bölümden sonra yapılan 1500 metrelik koşu herkesi deyim yerindeyse pestile çevirir. Decathlon ayrıca 100 m ve 400 m yarış , 110 metre engelli , uzun atlama , gülle atma , yüksek atlama , disk atma , cirit atma ve sırıkla atlamayı kapsar. Daley Thompson decathlonu ” Dokuz Miki fare oyunu ve bir 1500 metre” olarak nitelendirir. Thompson decathlon dalında iki kere üst üste altın madalya alan ikinci ve son sporcudur (1980 ve 1984’te ) .

Bunu ilk başaran 1948’te ve 1952’de altın madalya alan Amerikalı Bob Mathias’tır. Mathias 1948’de ilk altın madalyasını on yedi yaşındayken almıştır. Bayanlar dalındaki pentathlon 1964 yılında olimpiyatlara girmiş ve Sovyetler Birliği’nden Irina Press ilk altın madalyayı eve götürmeyi başarmıştır. Irına kardeşi Tamara ile olimpiyat madalyalarını resmen silip süpürmüştür. Irına 80 metre engellide birinciliği almış . Tamara ise gülle atmada başarı kazanmıştır. İkisi birlikte toplam 26 Dünya Rekoru kırmışlar ve toplam 5 altın ve 1 gümüş madalya almışlardır. Pentathlon daha sonra 1984’te heptathlon halini almıştır.

Heptathlon 100 m ve 200 m engelli , yüksek atlama , gülle atma , uzun atlama , cirit atma ve oyun sonunda herkesi yerlerde süründüren 800 m koşuyu kapsar. Heptathlon ve Decathlon dalında başarı kazanan sporcular dünyanın en iyileri olarak bilinir.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: