RSS

Tarihçe

Disk atma Kategorisi’nin Tarihi :

Atletizmde fırlatma denildiği zaman herkesin aklına büyük olasılıkla antik zamanlardan kalma “Discobolus” ismi gelir. Discobolus bugün antik Yunan sanatının eşsiz eserlerinden birine verilen addır. Heykel disk atma ve diğer fırlatma olaylarının insanlık tarihinde ne kadar da önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Disk atma M.Ö 708 yılında yapılan antik olimpiyatlarda pentathlonun bir parçasıydı.1896’daki Atina Olimpiyatları’nda ise meydan kategorisi içine alınmıştır. Bu zamanki fırlatma aktivitesi “taş fırlatma” şeklindeydi. Sporcular 6.35 kilogramlık bir taşı şu an cirit atmakta kullanılana benzer bir teknikle atmaktaydılar. Bu yüzden atış stile de değiştirilmeliydi.

1896 Olimpiyatları’nda gülle ve disk atma meydan kategorisinde yer alıyordu ; ancak ikisi birbirinden farklıydı. İlk olimpiyatlarda atış iki elle birden yapılırken şimdi tek elle yapılıyor. Cirit atma ilk kez 1906 Atina Oyunları’nda ortaya çıkmıştır ; ancak ciridin resmi olarak olimpiyatlara girişi 1908 Londra Olimpiyatları’nda olmuştur. Ancak antik olimpiyatlarda şimdiki gibi ciridin gittiği uzaklık dikkate alınmaz , başka kriterler dikkate alınırdı.

19. yüzyılda Napolyon ciridin savaşta kullanılması için bir öneride bulunmuştur. Çekiç atma da bayağı eskilere uzanır. İngiltere kralı Henry VIII kendisini çekiç atarken tasvir eden bir tabloya sahiptir. Çekiç atmanın tarihi gerçekte İrlanda Taliteann Oyunları’na kadar gider. İrlandalıların kullandığı ekipmanlar bugünkülere çok benzer. Ayrıca çekiç ve cirit atma İskoçya Oyunları’nın bir parçası olarak tarihte yer almıştır.

İlk olimpiyatlarda yapılan çekiç atma yarışmaları pek başarılı sonuçlanmıyordu ; çünkü atılan çekiçler genellikle ağaçların içinde kayboluyordu. Disk atma kategorisinin en ünlü isimlerinden biri kendi dalında dört altın madalya almayı başaran ender sporculardan olan Amerikalı Al Oerter’dır. Bayanlar dalında ise ilk şampiyon Halina Konopacka’dır . Polonyalı atlet Konopacka 1928’te bu dalda altın madalyayı alarak disk atmada altın madalya kazanan ilk bayan olmuştur

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: