RSS

Tarihçe

Atlama Kategorisi’nin Tarihi :

1968 yılında Bob Beamon uzun atlama rekorunu kırdığında bir süper-insan olarak görülüyordu. Ancak Beamon için böyle düşünülüyorsa herhalde antik olimpiyatların ünlü ismi Chionis bir Yunan tanrısı olarak görülürdü. Chionis M.Ö 656 yılında yapılan antik olimpiyatlarda uzun atlama rekorunu kırmıştı. Chionis bu rekoru 7.05 metre atlayarak kırmıştı. Bu rekor 2552 yıl sonra yapılan Atina Olimpiyatları’nda gerçekleşseydi muhtemelen altın madalya kazanır, modern olimpiyatlarda ise altın madalyaları silip süpürürdü. O tarihlerden bu yana insanlar ne kadar ileriye atlayabilecekleri konusunda bir fikre sahip olmuşlardır. M.Ö 708 yılında yapılan olimpiyatlarda uzun atlama orijinal pentathlonun bir dalı olarak iş görmüştür.

Yunan sporcular uzun atlama sırasında halter adı verilen ağırlıklar kullanıyorlardı. Ağırlıkları arka arkaya koyarak daha iyi bir atlama yapacaklarına inanıyorlardı . 19. yüzyılda bile İngiliz atletler uzun atlama sırasında halterler taşırlar ve zıplarken onları bırakırlar ve böylece daha fazla hız elde etmiş olurlardı. 1896’da uzun atlama , yüksek atlama , sırıkla atlama ve triple atlama grubuna katılmıştır. Triple atlama da tarihi antik zamanlara kadar uzanan bir atlama türüdür . Chionis yine bu dalda 15 – 16 metre arası atlayarak rekoru kırmıştır. Sırıkla atlamanın tarihi antik çağlardan da gerilere gider. Tabii ki fiberglas sırıkların tarihi o kadar eski değildir. Sırıklama atlama ilk kez M.Ö 1829 yılında İrlanda Taliteann Oyunları’nda ortaya çıkmıştır.

19 . yüzyılda uzun sırıkla atlamada halen ahşap sırıklar kullanılmaktaydı. Taa ki Japonlar II.Dünya Savaşı’ndan sonra bambu çubukları icat edene dek. Daha sonra metal sırıklar ortaya çıktı ve on yıl kadar metal sırıklar kullanıldı , daha sonra 1950’lerde ise fiberglas geldi. 20. yüzyıla girildiğinde uzun atlama dalında kullanılan taktikler değişti. İlk sporcular uzun atlama yaparken makas stilini kullanırlardı ve engelden önce bir bacaklarını sonra da diğerini geçirirlerdi.

1912 yılında Amerikalı George Horine “batı yuvarlanışı” adını verdiği tekniğiyle yeni bir rekora imza attı. Bu atlayışta iki bacak da yatay bir düzlemde hareket ediyor ve engelden de aynı anda geçiyordu.1968’de yine bir Amerikalı olan Dick Fosbury “Fosbury düşüşü” adını verdiği teknikle 1968 yılında yeni bir rekor kırdı. Bu stilde sporcu sırt üstü olarak engelin üstünden atlıyordu. Ancak 1968’deki oyunlar da başka bir yıldız daha vardı : 8.35 metreyle erkekler uzun atlama rekorunu kıran Meksikalı atlet Beamon. Beamon daha sonra 8.9 metre atlayış yaparak , kendi rekorunu daha da geliştirmişti. Bu günümüzde dahi kırılamamış bir rekordur. Sydney 2000’de bu dalda yeni bir dünya rekoru kırılabilir…

Reklamlar
 

9 responses to “Tarihçe

 1. emre

  25 Mayıs 2009 at 18:34

  çok iyi saol !!!

   
 2. irem

  07 Mart 2011 at 15:37

  çok uzun ama beden eğitimi ödevim içi işe yarar

   
 3. ayla

  08 Kasım 2011 at 14:02

  bencede uzun ama beden eğitimi ödewim için benimde işime yara

   
 4. kadir

  14 Kasım 2011 at 16:41

  saolun transformice oynayın çok güzel

   
 5. Can

  26 Aralık 2011 at 16:37

  çok uzun olsada beden odewım için işe yarar çok saolun 😀

   
  • Can

   26 Aralık 2011 at 18:03

   emiynim bu odevden 5 alırım 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

    
 6. efe

  01 Mart 2012 at 20:22

  valla saolun bana lazımdı bedeb hocası kafamı kırardı valla 😀 😉

   
 7. efe

  01 Mart 2012 at 20:23

  😉

   
 8. Efe

  12 Aralık 2012 at 19:43

  YA BİDE UZUN ATLAMANIN ÖNEMİNİ YAZSANIN İNANIN ÇOK İYİ OLCAKTIR. 😀 LAZIM ◄:)►

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: