RSS

Tarihçe

Atıcılık – Tarihi :

Atıcılık bir spor olarak olimpiyatlara girmeden önce insanlar silahı başka amaçlar için kullanıyordu. Daha önceleri silahla atıcılığa benzeyen başka faaliyetler de vardı. İnsanlar oklarla hayvanları avlardı. Antik Atina’da insanlar tanrılara hoş görünmek için oklarla kuşları avlardı. Atıcılık bir spor olarak 10. yüzyılda tarih sahnesine çıkmıştır. Bir İsviçreli bir kanca , ok ve baltayı birleştirerek iki metre uzunluğunda acayip bir yapı yaratmış ve bunu da spor için kullanmaya başlamıştır. 13. ve 14. yüzyıllarda Almanlar sadece erkeklerin katıldığı kulüpler kurmuşlardır. Bu kulüplerde kaval tüfeği ile atıcılık benzeri faaliyetlerde bulunmuşlardır. Kaval tüfeği , modern tüfeğin öncüsü olmuştur. Aslında tüfeğin tarihi daha gerilere Fransa kralı Charles VIII dönemine kadar gider.

Fransız kral savaş alanında kolay manevra yapabilme şansı verdiği için askerlerine tüfek kullanmıştır. Ancak atıcılık tam olarak spor haline gelmesi silah sektöründe gelişmelerin meydana geldiği 16. yüzyıla kadar mümkün olamamıştır. Atıcılık yarışmaları eski zamanlarda genelde noelde yapılırdı. Bu yarışmalar bir festival havası içerisinde geçer ve kazanan sporcuya genellikle ödül olarak para veya altın verilirdi.

1710’da yeni tür tüfeklerin ortaya çıkmasıyla atıcılık Amerika’ya da sıçradı. Yemek bulmak ve kendilerini Hindistan’dan gelenlerden korumak isteyen Amerikalılar ağaçlara ve sabit hedeflere ateş ederek atış yeteneklerini geliştirmişlerdir. Amerika’da yapılan ilk atıcılık yarışmaları resmi bir nitelik taşımamaktaydı. Bu yarışmalarda sporcular 75 , 90 metre ötedeki hedeflere ateş ederlerdi. 1890’larda atıcılık sporu için özel silahların geliştirilmesiyle birlikte atıcılığa olan ilgi daha da arttı. Amerikalılar bundan sonra Avrupa’dakine benzer hedefler kullanmaya başladılar.

1825 yılında artık bir atıcılık faaliyetine 1000’e yakın kişi izleyici olarak geliyordu. 1830’lara doğru sabit hedefler yerine kuş gibi hareketli hedefleri kullanmaya başladılar. Daha sonraları Amerika’da ulusal atıcılık federasyonları kurulmaya başlandı. 1907 yılında Amerika’da sekiz ulusal atıcılık federasyonu vardı. Şu anda ise 148 üyeden oluşan Uluslar arası Atıcılık Federasyonu Amerika’da faaliyet göstermekte.

Atıcılık 1904 St.Louis ve 1928 Amsterdam Olimpiyatları hariç tüm olimpiyatlarda boy göstermiştir. Atıcılıkta bayanlar dalındaki ünlü isimlerden biri şüphesiz 15 metre uzaktan ateş ederek 5000 hedeften 4772’sini vuran Annie Oakley’dir. Ancak kadınlar atıcılık dalındaki ilk madalyalarını modern olimpiyatlar yapılalı neredeyse bir yüzyıl geçtikten sonra 1976’da almışlardır. Sydney 2000’de bayanlar altı atıcılık kategorisinde yarışacak.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: