RSS

Atıcılık

Olimpiyat tarihinde birçok sporcu altın madalyalara sahip olabilmek için spora yeniden başlamıştır. Ancak bunların en önemlisi Karoly Takacs’dır kuşkusuz. Karoly, 1938’de Macaristan olimpiyat atış takımının üyesiydi; ancak talihsiz bir kaza onu olimpiyatlardan uzaklaştırdı; silahı sağ elinde patlamıştı. On yıl sonra Karoly sol elle ateş etmeyi öğrenip geri geldi ve 1948 Londra Olimpiyatları’nda altın madalyayı eve götürmeyi başardı.

1896’daki olimpiyatlarda atıcılık dalında sadece üç kategori vardı. Sydney 2000’de ise 17 kategori olacak . Bundan da anlaşılacağı üzere atıcılık ilk olimpiyatlardan bu yana çok gelişti. Bu gelişim ve değişim nedeni olarak teknolojideki gelişmenin silah sektörüne yansıması gösterilebilir ve bu gelişmeler bu sporu yapan insanları daha da istekli hale getirmiştir.

Yarışma :

Sydney 2000’de yedisi kadınlara ait olmak üzere atıcılıkta 17 kategori bulunuyor. Bayanlar dalında bireysel atıcılık olimpiyatlara 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nda girmiştir. Ancak isterlerse sporcular ( kadın-erkek ) bu dalların herhangi birine girebilirler. Atıcılıkta oyunlar dört gruba ayrılmıştır: ateş etme , tüfekle atış , tabancayla atış ve hareketli hedefe atış.

Tüfek ve tabancayla atış gruplarında yarışmacılar 10 , 25 ve 50 metre ilerideki hedeflere ateş ederler. Hareketli hedef grubunda hareket eden hedefleri vurmaya çalışırlar.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: